Forumo teatras. Kas tai?

Forumo teatras. Kas tai?

Sausio 26 dieną vyko paskutiniai darbuotojų mokymai, organizuoti pagal prevencinį projektą „Kompleksinis informavimas ir švietimas kaip socialinių problemų ir diskriminavimo darbo rinkoje mažinimo priemonė“. 

Į mokyklą atvykusi teatro pedagogė, Lietuvos Edukologijos universiteto dėstytoja Eugenija Sutkutė trumpai supažindino su Forumo teatro metodu, jo ištakomis. Lektorė pasakojo, kad Forumo teatro ištakos glūdi XX a. 6-ajame dešimtmetyje. Šio metodo autorius yra žymus teatro novatorius, brazilas Dr. Augustas Boal. Jis, norėdamas sužinoti žmonių nuomonę, po spektaklių visada rengdavo diskusijas. Vėliau iš to jis išvystė tokį metodą: spektaklio metu žiūrovai galėdavo sustabdyti veiksmą ir siūlyti, kaip turėtų elgtis engiamas personažas. Taip buvo sukurtas naujas Forumo teatro metodas, kuriame išnyksta riba tarp aktoriaus ir žiūrovo.
Lektorė mokė, kad Forumo teatro metodas idealiai tinka įvairioms grupėse vykstančioms problemoms spręsti, pavyzdžiui, patyčioms, konfliktams, bendravimo problemoms ir pan. Žinant pagrindinius metodo reikalavimus, grupėse, kur yra problema, galima kurti mini spektaklį pagal kurio nors vieno žmogaus skaudžią patirtį. Vaidinimo „pike“ situacija stabdoma, toliau vystoma diskusija, kaip mes elgtumėmės panašioje situacijoje, galima duoti „aktoriams“ patarimų, kaip elgtis ir toliau tęsti spektaklį. Lektorės nuomone, kūrybiškumo ugdymas stimuliuoja jaunų žmonių vaizduotę, emocinį intelektą, skatina kritinį mąstymą ir požiūrių įvairovę. Vaidinimo metu asmeniškai išgyventa kito žmogaus problema mokiniams yra geriau suprantama, padeda keisti vertybes, nuomonę, elgesį.
Mokymuose dalyvavę mokytojai ir mokyklą kuruojantys policijos pareigūnai turėjo galimybę ne tik susipažinti su nauju metodu, bet ir dalyvauti įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose. Jų metu įgijo komandinio darbo patirties, suprato, kad iškylančias problemas mokykloje galime spręsti įdomiai ir žaismingai.

Ineta Grinkevičienė, vyr. socialinė pedagogė