Stažuotė Maltoje

Stažuotė Maltoje 

Mažeikių politechnikos mokyklos ir VšĮ Telšių profesinio rengimo centro darbuotojai kartu su Mažeikių verslininkų asociacijos nariais 2016 m. lapkričio 6 – 13 dienomis dalyvavo ERASMUS+: Leonardo da Vinci programos asmenų mobilumo projekte „Investicija į profesinį mokymą – tai investicija į kvalifikuotą specialistą“ Nr. 2016-1-LT01-KA102-022832.

Pagrindinis šio projekto tikslas – remiantis užsienio šalių profesinio mokymo įstaigų ir socialinių partnerių bendradarbiavimo patirtimi siekti, kad verslo įmonės dalyvautų profesinio mokymo procese ir padėtų rengti verslų, kūrybišką, iniciatyvų, pasirengusį profesinei veiklai bei gebantį adaptuotis sparčiai besikeičiančioje darbo rinkoje kvalifikuotą specialistą.
Priimančioji organizacija Easy Job Bridge gerai organizavo dalyvių sutikimą ir viso vizito metu kokybiškai rūpinosi projekto vykdymu.
Pirmąją vizito dieną susipažinome su priimančiąja organizacija, jos veikla. Vėliau nuvažiavome į Maltos meno, mokslo ir technologijų kolegiją (MCAST), kur susipažinome su mokykla, apžiūrėjome mokymo bazę bei pabendravome su ten dirbančiais mokytojais ir administracijos darbuotojais. Malta neturi daug aukštojo mokslo įstaigų. Šalyje tam skirtos 3 institucijos: Maltos universitetas, Maltos meno, mokslo ir technologijų kolegija (MCAST) bei turizmo studijų institutas. Buvome supažindinti su Maltos švietimo sistema. Ten vaikai nuo 3 iki 5 metų amžiaus yra priimami į vaikų lopšelį - darželį. Maltoje mokslas yra privalomas nuo penkerių iki šešiolikos metų. Švietimo sistema yra padalinta į tris pagrindinius sektorius: pradinis išsilavinimas (nuo 5 iki 11metų), vidurinis išsilavinimas (nuo 11 iki 16 metų) bei aukštasis išsilavinimas. Maltos švietimo sistema labai panaši į Didžiosios Britanijos švietimo sistemą. Baigę vidurines mokyklas, Maltoje gali rinktis aukštesnįjį (Post-Secondary Education) arba aukštąjį (Tertiary) mokslą. Maltoje veikia dualinė profesinio mokymo sistema. Aptarėme profesinio mokymo ir socialinių partnerių bendradarbiavimo ypatumus.
Antrąją vizito dieną vykome į MCAST Inžinerijos ir transporto institutą. Turėjome puikų seminarą, kurio metu aptarėme, kaip vyksta bendradarbiavimas su socialiniais partneriais Lietuvoje ir Maltoje. Seminaro metu buvo rodomas filmas apie institutą ir pasirinkimo galimybes.
Trečiąją dieną MCAST Inžinerijos ir transporto instituto klasėse visą dieną vyko praktiniai užsiėmimai ir diskusijos.
Vizito metu lankėme ir įmones, kuriose mokiniai atlieka praktinį mokymą.
Ketvirtą vizito dieną aplankėme FMcore Company įmonę, kurioje susitikome su inžinerinio padalinio vadovu. Diskutavome apie socialinės partnerystės svarbą rengiant kvalifikuotą specialistą, profesinį mokymą. Po pietų vykome į Chris Metal Design Limited, kuri yra viena iš Maltos pirmaujančių bendrovių, ji gamina dekoratyvinius metalo dirbinius. Susitikome su šios įmonės savininku.
Kitą dieną aplankėme autoservisą Meli Motors, tai viena iš Meli group įmonių. Apžiūrėjome praktinio mokymo vietas ir padiskutavome apie profesinio mokymo svarbą. Ši įmonė jau daugiau kaip 3 metai priima mokinius į praktiką. Taip pat nuvykome į plieno konstrukcijų kompaniją Steel Structures ir turėjome galimybę tiesiogiai pasikalbėti su inžinerinio skyriaus vadovu apie kvalifikuotų specialistų rengimą ir svarbą Maltos darbo rinkoje. Vakare priimančiosios organizacijos biure Valetoje vyko baigiamasis susitikimas, kurio metu buvo aptartas vizitas ir įteikti Europass mobilumo dokumentai bei sertifikatai.
Malta nebūtų mums pasirodžiusi tokia patraukli, jei nebūtume turėję kultūrinės programos. Malta – tai visai nedidelė valstybėlė, esanti tarp Sicilijos ir šiaurinės Afrikos pakrantės. Šalis turtinga savo kraštovaizdžiu, uolėtomis pakrantėmis, ramiomis įlankomis bei senoviniais miestais. Tai tikras muziejus po atviru dangumi. Pasigrožėjome Maltos sostinės Valetos vaizdais. Tai aukščiausias miestą supančių sienų taškas, nuo kurio atsiveria nuostabi Didžiojo uosto panorama. Pavaikščiojome siauromis gatvelėmis. Sako, jei buvai Maltoje ir nenuvykai į Gozo salą, tai nematei mažojo Maltos brolio.... Ji mažesnė už Maltą 3 kartus, bet turi įspūdingą gamtą bei pakrantes ir įdomių lankytinų objektų... Anot mitologijos, Gozo sala yra legendinė Kalipsės sala, paminėta ir Homero „Odisėjoje“.
Stažuotės metu patobulinome profesinės anglų kalbos įgūdžius, vadybines, dalykines, bendrakultūrines ir profesines kompetencijas, susipažinome su maltiečių kultūra, tradicijomis, architektūra.
Įgytas žinias bus galima pritaikyti rengiant bendrąsias rekomendacijas „Investicija į profesinį mokymą – tai investicija į kvalifikuotą specialistą“, padės glaudžiau bendradarbiauti profesinėms mokykloms su socialiniais partneriais dėl profesinio mokymo paslaugų kokybės tobulinimo ir prieinamumo didinimo rengiant įvairių poreikių turinčius kvalifikuotus darbininkus.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Dangiras Gurauskas, praktinio mokymo vadovas, projekto dalyvis
Tatjana Kinčinienė, šaltkalvystės - suvirinimo specialybių vyr. profesijos mokytoja, projekto dalyvė
Mindaugas Jonauskis, elektrikų specialybės profesijos mokytojas, projekto dalyvis