Prie apskrito stalo susėdo Mažeikių politechnikos mokyklos, verslo ir savivaldos atstovai

Prie apskrito stalo susėdo Mažeikių politechnikos mokyklos, verslo ir savivaldos atstovai

Mažeikių politechnikos mokykloje įvyko mokyklos vadovų, verslininkų ir savivaldos atstovų susitikimas.

Susitikimo tikslas – aptarti inžinerinio profilio, statybos bei medienos apdirbimo specialistų ruošimo klausimus.
Į susitikimą atvyko Mažeikių rajono savivaldybės vicemerė Sigutė Bernotienė, mero patarėjas Virgilijus Radvilas, metalo apdirbimo ir mašinų gamybos, medienos apdirbimo ir baldų gamybos, elektros mašinų, elektrotechnikos ir automatikos bei statybos sektoriaus vadovai iš įvairių Mažeikių rajono įmonių.
Mažeikių politechnikos mokyklą pristatė laikinai einanti direktorės pareigas Stasė Čupkovienė. Vadovė informavo, kad nuo šių metų visos profesinio mokymo įstaigos tapo viešosiomis įstaigomis. Viskas išliko nepasikeitę, keitėsi tik teisinė forma ir mokyklos valdymas. Dalininkas kol kas yra vienas – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Be to, išrinkta ir pateikta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai tvirtinti mokyklos taryba iš 9 narių, iš jų 4 verslo atstovai. Viešosios įstaigos tikslas – labiau suartinti verslą ir mokymo įstaigą, kad bendromis jėgomis būtų rengiami darbininkai, atitinkantys rinkos poreikius. Ji papasakojo apie stojimo į mokyklą tvarką, mokykloje vykdomas mokymo programas.
Laikinai einanti direktorės pareigas Stasė Čupkovienė sakė, kad sparčiai keičiantis darbo rinkos poreikiams, technologijoms, būtina ir verslui prisidėti prie kvalifikuotų darbininkų rengimo. Lietuva nėra tokia turtinga valstybė, kad visas mokyklas aprūpintų pažangiausia profesiniam mokymui skirta įranga. Mokykla keičiasi, nori aktyviai bendradarbiauti su verslininkais, vyksta į įmones, taip pat kviečiasi įmonių atstovus pas save, kartu sprendžia, kokių specialybių, kokių kompetencijų darbuotojų jiems reikia. Akcentuota ir sklaidos apie specialybes svarba, kad ne tik mokykla, bet ir verslininkai turėtų skleisti informaciją apie specialistų trūkumą. Svarbu, kad tai žinotų ne tik mokiniai ir jų mokytojai, bet ir tėvai, visuomenė.
Mokyklos vadovė paminėjo, kad mokykla pasirengusi diegti lankstesnes profesinio mokymo formas – dualinį mokymą, pameistrystę. Bet tam reikia darbdavių pritarimo, noro įsileisti į savo įmones būsimus darbininkus, suteikti galimybę susipažinti su naujausiomis technologijomis, mokytis dirbti su šiuolaikine įranga. Taip verslininkai galėtų „prisijaukinti“ būsimus darbininkus. Juk ne paslaptis, kad geriausi mokiniai baigę mokyklą išvažiuoja sotesnės duonos ieškoti į užsienį. Deja, mūsų verslininkai nėra pajėgūs konkuruoti su Norvegijos, Švedijos ar kitų šalių darbininkų atlyginimais. Todėl kviečiame darbdavius bendrauti su mokiniais jau nuo pirmo kurso.
Laikinai einanti direktorės pareigas Stasė Čupkovienė kėlė ir profesijos mokytojų kvalifikacijos svarbą rengiant šių dienų specialistus. Deja, Lietuvoje nėra ruošiami profesijos mokytojai. Ji mato ir šioje vietoje verslo pagalbos poreikį. Mokytojai galėtų būti supažindinami su naujausiomis technologijomis konkrečiose darbo vietose, turėti galimybę stažuotis rajono įmonėse. Mūsų mokytojai gana aktyviai dalyvauja ES projektuose ir turi galimybę stažuotis užsienyje. Jau praktikuojame ir už tai esame dėkingi aktyviems verslininkams, kada jų darbuotojai atvyksta į mokyklos užsiėmimus ir praveda keletą pamokų apie naujausias technologijas.
Apie neformalių programų, tęstinio mokymo ypatumus, modulinių programų rengimo tvarką kalbėjo Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus vedėja Tatjana Kinčinienė.
Mažeikių rajono savivaldybės vicemerė Sigutė Bernotienė pasidalino mintimis apie profesinį orientavimą mokyklose, kuris sunkiai skinasi kelią. Ji paminėjo, kad pirmų-devintų klasių mokiniai neorientuojami rinktis darbininkiškas specialybes, todėl, pašnekovės nuomone, reikalinga sujudinti visas ugdymo įstaigas – pradedant darželiais, baigiant politechnikos mokykla. Planuoti, kad pagrindinio ugdymo mokyklų mokiniai per technologijų pamokas ateitų į politechnikos mokyklą susipažinti su čia ruošiamomis specialybėmis. Savivalda yra paruošusi verslo skatinimo programą, pagal kurią ir verslas, ir savivaldybė turėtų prisidėti prie politechnikos mokyklos mokinių mokymo bei finansavimo. Vicemerė pasidžiaugė, kad mokykla tapo viešąja įstaiga ir galės rinktis partnerius, kad mokyklos specialistų dėka atsirado galimybė bendradarbiauti su tokio pat tipo mokyklomis užsienyje. Ji paminėjo, kad šis susitikimas yra žingsnis link dualinio mokymo, kuris taikomas užsienyje, ir tai yra savotiška galimybė užsiauginti darbininką įmonei.
Aktyviai į diskusiją įsijungė svečiai – verslo atstovai, kurie domėjosi, kaip įmonės galėtų prisidėti ruošiant specialistus, diskutavo apie bedarbių perkvalifikavimą, specialistų poreikį, mokymo programų rengimo metodiką, nes visiems svarbu, kad jaunimas liktų dirbti Mažeikiuose, o ne tai, kad gavę diplomą išvyktų į užsienį.
Mokyklos praktinio mokymo vadovas Dangiras Gurauskas papasakojo apie mokykloje ruošiamas dvi naujas programas elektrikams. Buvo pasidžiaugta puikiu bendradarbiavimu su UAB „Topenerga“, UAB „Axioma servisas“, UAB „Sinergija LT“, Šiaulių valstybine kolegija ir kt. Paminėjo, kad naujų programų vykdymui reikia gauti licencijas, o tam reikalingas verslo įmonių pritarimas bei parama. Su UAB „EMAS“ direktoriumi Viktor Zapolski aptartos bendradarbiavimo galimybės.
Paaiškėjus, kad yra didelis medienos apdirbimo specialistų poreikis, statybininkų profesinio mokymo skyriaus vedėja Erika Pusvaškė kalbėjosi su šių įmonių vadovais, aptarė jiems reikalingų darbininkų ruošimo galimybes, susitarė dėl tolimesnio bendravimo.
Susitikimo pabaigoje buvo aptarti tolesni Mažeikių politechnikos mokyklos, verslo ir savivaldos bendradarbiavimo veiksmai.

Bronislava Butnoriutė, Jaunųjų žurnalistų būrelio vadovė