Portugalijos švietimo sistemos geroji patirtis

Portugalijos švietimo sistemos geroji patirtis 

Mažeikių politechnikos mokykla kartu su socialiniais partneriais – Mažeikių rajono savivaldybe ir Mažeikių verslininkų asociacija – įgyvendina Erasmus+: KA1 programos asmenų mokymosi mobilumo projektą „Darbu grindžiamas mokymasis – profesinio mokymo ateitis“ Nr. 2018-1-LT01-KA102-046777.

2019 m. balandžio 1–5 dienomis vyko trečiasis darbuotojų dėstymo, darbo stebėjimo ir praktikos vizitas Portugalijoje. Vizite kartu su manimi dalyvavo Mažeikių politechnikos mokyklos paslaugų asmenims profesijos mokytoja metodininkė Adolfina Grušienė ir paslaugų asmenims profesijos mokytojas Vaidas Andrijaitis bei socialiniai partneriai – Mažeikių rajono savivaldybės švietimo skyriaus vyr. specialistė Loreta Rubežienė, UADBB „Legator“ Šiaulių skyriaus vadovas Mantas Pocevičius, UAB „Edzaras“ direktorė Virginija Eidimtienė.
Projekto tikslas – remiantis užsienio šalių darbu grindžiamo mokymosi patirtimi parengti rekomendacijas, kurios būtų naudojamos profesinį mokymą siekiant priartinti prie verslo įmonių poreikių regioniniu lygmeniu.
Pirmąją vizito dieną susitikome su priimančiosios organizacijos EPD personalu. Susipažinome su vizito veiklų darbotvarke.
Po to lankėmės Lisabonos profesinėje mokykloje Escola Comercio Lisbao. Mokykla veikia jau 30 metų. Joje rengiami šie specialistai: prekybos konsultantas, pardavimo valdymo specialistas, marketingo specialistas, rūbų parduotuvės langų dekoratorius, projektavimo specialistas, renginių organizatorius, apskaitininkas, maitinimo paslaugų teikėjas, administratorius, logistikos specialistas, komunikacijos ir skaitmeninės paslaugos, mažmeninės prekybos technikas.
Susitikimo metu mus pasitiko profesijos mokytoja ir du šios mokyklos mokiniai. Profesijos mokytoja trumpai papasakojo apie mokyklos veiklą, o mokiniai papasakojo apie teorinį ir praktinį mokymą. Turėjome galimybę apžiūrėti mokinių darbus, praktinio mokymo klases – imitacines laboratorijas: maisto prekių parduotuvę, buhalteriją, restoraną.
Antrąją vizito dieną susitikome su vietos savivaldos administracijos darbuotojais bei Portugalijos prekybos ir pramonės rūmų atstovu. Susipažinome su Portugalijos švietimo sistemos pokyčiais, privalumais ir trūkumais. Diskutavome, dalinomės profesinio mokymo mokyklų bendradarbiavimo su vietos savivalda patirtimi organizuojant pameistrystę bei kitokį dualinį mokymą.
Kitą vizito dieną lankėmės Cepra de Formacao profesional da Reparacao automovel. Tai didžiulis profesinio rengimo centras, turintis apie 5000 mokinių ir 5 skyrius. Centras aprūpintas puikia mokomąja baze. Mokiniai remontuoja sudaužytus ar nebeveikiančius automobilius ir taip įgyja įgūdžių bei darbo patirties. Mokykla ypatinga tuo, kad daug dėmesio skiria darbininkų perkvalifikavimui, jų kompetencijų įvertinimui.
Ketvirtąją vizito dieną lankėmės profesinėje mokykloje Fundacaao escola profesional de Setubal. Susitikimo pradžioje buvo pristatyta mokykla, rengiamos profesijos (automobilių mechanikai, metalo apdirbėjai, elektros įrenginių elektromechanikai, baldų ir interjero dizaino, turizmo specialistai ir kt.). Vėliau buvo stebimas besimokančių automechanikų specialybės darbo procesas. Profesijos mokytojas pristatė turimą mokymo bazę, įrangą, demonstravo mokinių darbus. Susitikimo metu buvo pristatytas mokinių kompetencijų vertinimo modelis, baigiamųjų darbų vertinimo tvarka. Bibliotekoje buvo galima susipažinti su mokinių baigiamaisiais darbais, jų apimtimis, reikalavimais. Tarp dalyvių kilo diskusijos, kas geriau: baigiamieji darbai ar praktinės užduotys.
Paskutiniąją vizito dieną lankėmės „Fablab Lisboa“ atstovybėje. Tai speciali skaitmeninių kūrybinių dirbtuvių mokymų programa. Šių mokymų metu pristatomos įvairios technologijos – 3D spausdintuvai, pjaustyklė (ploteris), lazerinis pjovimo-graviravimo įrenginys, CNC frezavimo staklės ir kt. Studentai, moksleiviai turi galimybę teoriškai susipažinti su technologijomis bei praktinių dirbtuvių metu gali ir patys viską išbandyti. Mokymus organizuoja „Fablab Lisboa“ skyriuje dirbantys darbuotojai, o finansuoja Lisabonos miesto savivaldybė. „Fablab Lisboa“ – pasaulinis tinklas. Dirbtuvės visame pasaulyje skiriasi savo sudėtingumu – nuo paprasčiausia įranga (lituokliais, 3D spausdintuvais ir frezavimo aparatais) aprūpintų kūrybinių erdvių iki modernių, moksliniams tyrimams pritaikytų laboratorijų. Šiuo metu tarptautiniu mastu jau veikia daugiau nei 1000 oficialių „Fablab Lisboa“ tinklui priklausančių technologijų kūrybinių dirbtuvių daugiau nei 78 šalyse.
Darbinės profesinės stažuotės pabaigoje priimanti organizacija įteikė Europass mobilumo pažymėjimus ir sertifikatus.
Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Stasė Čupkovienė, projekto dalyvė, l. e. direktoriaus pareigas