Profesinė darbinė stažuotė Maltoje

Profesinė darbinė stažuotė Maltoje 

Šias metais turėjau galimybę dalyvauti keturių savaičių profesinėje darbinėje stažuotėje pagal Erasmus+ programos asmenų mokymosi mobilumo tikslais projektą „Į PROFESINĮ MEISTRIŠKUMĄ PER TARPTAUTINĮ MOBILUMĄ IR KOMPETENCIJŲ TOBULINIMĄ“ NR. 2019-1-LT01-KA102-060389.

Straipsnis pdf formatu

Po atrankos sužinojusi, kad patekau į projektą, labai apsidžiaugiau.
Profesinę darbinę stažuotę atlikome Maltoje, kuri vyko spalio 6 – lapkričio 3 dienomis. Į stažuotę vykome 4 bendraklasės (aš, Erika Jonkutė, Deimantė Labanauskytė, Evika Švažaitė ir Evelina Samoškaitė) ir dar 2 mokinės iš virėjo specialybės (Gabrielė Razvadauskaitė ir Viktorija Milvydaitė), todėl liūdna nebuvo ir profesines žinias stažuotėje galėjome tobulinti visos kartu.
Atvykus į Maltą Easy Job Bridge autobusiukas mus nuvežė iki apgyvendinimo vietos – apžiūrėjome savo naujus namus ir įsikūrėme. Mus apgyvendino jaukiame bute, apartamentuose. Kambariuose įsikūrėme po dvi merginas. Kambariai buvo tvarkingi ir gražūs.
Pailsėjusios po kelionės su mus lydinčia mokytoja Diana Stuopeliene vykome į Maltos sostinę - Valetą. Sužavėjo sostinės grožis, negalėjome nuslėpti šypsenų ir džiaugsmo. Valetos gatvės nudriektos mažomis kavinukėmis ir suvenyrų parduotuvėlėmis. Gatvėse daug žmonių, visi geros nuotaikos, šypsosi. Tada nusprendėme ieškoti Easy Job Bridge ofiso. Po visų paieškų, kai reikėjo grįžti namo, prasidėjo mūsų kelionės nuotykiai.
Pirmoji kelionė namo truko daugiau nei 2 valandas, tačiau išlikome pozityvios ir mokėmės savarankiškai perprasti viešojo transporto eismą Maltoje. Pagaliau grįžusios namo po ilgos ir pilnos įspūdžių dienos ėjome pailsėti.
Ryte vykome į Easy Job Bridge ofisą, ten sužinojusios savo darbovietės pavadinimus, vykome susipažinti su darbdaviais. Mane įdarbino ne vieną, o su dar dviem savo bendraklasėmis - Evelina ir Deimante. Sužinojome, kad dirbsime Simon Mamo Real Estate įmonėje, kuri užsiima nekilnojamuoju turtu visoje Maltoje. Ši nekilnojamojo turto agentūra buvo viena iš pirmųjų, įsikūrusių Maltos saloje. Įmonė yra įsikūrusi net 7 Maltos salos vietovėse.
Vykdamos į ofisą neslėpėme jaudulio, kaip seksis bendrauti anglų kalba. Prie ofiso pamatėme nuostabaus grožio kraštovaizdį – ofisas buvo priešais jūrą. Ofise mus šiltai pasitiko įmonėje dirbanti Roberta. Pokalbis vyko sklandžiai, aptarėme darbo laiką, įteikėme lauktuves iš Lietuvos ir atsisveikinome iki kitos dienos.
Vakare visi stažuotės dalyviai suplanavome nuvykti į sostinę Valetą. Išlipau iš autobuso, buvo jau tamsu ir turbūt tada buvo tas momentas, kai įsimylėjau Maltą. Naktį sostinės grožis buvo neapsakomas. Visur daug šviesų, fontanas, stovintis Valetoje, ypač gražus naktį, nuo tos akimirkos mums Valeta tapo kasdienine lankytina vieta, į kurią grįždavome kas vakarą. Žinoma, tą vakarą mums net oras nuotaikos ir įspūdžių nesugadino, nes pradėjo pilti lietus, grįžome namo visiškai šlapios. Tačiau tai tik dar labiau pralinksmino mūsų įspūdžių pilną dieną.
Pirmąją vykimo į darbą dieną labai jaudinomės, autobusų sustojimo vietos vis dar nežinomos, baimė, kad nepavėluotumėm į darbą, apmąstymai, ką veiksime darbe, ar sunku bus susikalbėti. Tiesiog atrodė, kad sprogs galva nuo minčių. Tačiau nuvažiuoti iki darbo mums pavyko puikiai. Žinoma, išlipusios negalėjome atsigrožėti banguojančia ir nuostabaus mėlynumo jūra. Atėjusios į savo darbovietę susipažinome su gan neįprastu ofiso draugu - šuniuku, kurio vardas – Hiccup.
Pirmąją darbo dieną mums Roberta papasakojo, kuo užsiimsime kasdien ir kokias užduotis turėsime atlikti. Todėl nieko nelaukusios sėdome prie kompiuterių ir bandėme pradėti mums skirtus darbus. Kadangi profesinėje mokykloje mokomės vizualinės reklamos gamintojo profesijos, darbdaviai mums davė darbą, susijusį su mūsų profesija.
Gaudavome tam tikrus kodukus, kuriuos turėdavome įvesti į jų internetinį puslapį, įvedus kodą mums išmesdavo kokį nors apartamentą, ofisą, namą ar sklypą. Reikėjo išanalizuoti ir apdoroti gauto skelbimo informaciją. Turėdavome išrinkti gražiausias nuotraukas ir sumaketuoti skelbimą, kuriame visa informacija būtų aiškiai ir estetiškai pateikta. Taip pat kurdavome nuotraukų koliažus. Sumaketuotus mūsų skelbimus įkeldavo į tam skirtus socialinius tinklapius.
Dirbome kompiuteriu, programas galėdavome pačios išsirinkti, aš asmeniškai dirbau su Photoshop CS5 programa, kuria naudojuosi ir mokykloje per profesinio mokymo pamokas. Dirbdama šį darbą patobulinau savo profesinius įgūdžius, kiekvieną skelbimo maketą kūriau visiškai skirtingai ir atsakingai. Stengiausi nesikartoti ir kiekvieną sukurti vis originalesnį.
Dirbdamos Simon Mamo įmonėje labai susibendravome su savo kolegomis, vieną iš jų išmokėme pasisveikinti lietuviškai, bendraudami su kolegomis patobulinome savo anglų kalbos žinias.
Mūsų bendraklasė Evika dirbo atskirai, ir ji pasidalino savo darbo įspūdžiais: „Aš dirbau kompanijoje "K-consepts". Tai buvo nedidelė spausdintų prekių parduotuvė. Aš dirbau su mergina iš Italijos, vardu Lisa, ji buvo studentė, atvykusi į Maltą stažuotis, kaip ir aš, tik buvo viena problema... Lisa visiškai nemokėjo angliškai, todėl dirbti kartu buvo sudėtinga, bet mums pavyko. Mano pareigos kasdien buvo vis kitokios. Aš turėjau pjaustyti, pakuoti, spausdinti, maketuoti, paruošti prekę pristatymui, laminuoti, lankstyti ir t. t. Visą dieną būdavau ant kojų ir kartais nebūdavo laiko net pavalgyti pietų, bet aš nesiskundžiu, iš to gavau daug patirties ir daug ko išmokau.“
Pirmąjį stažuotės šeštadienį turėjome ekskursiją. Anksti ryte vykome į Valetą susitikti su gidu – sužinojome daugiau apie Maltos kultūrą, susipažinome su Valetos pastatų istorijomis. Pasibaigus ekskursijai, žiūrėjome Malta 5D šou.
Sekmadienio rytą su merginomis vėl vykome į savo mylimą vietą - Valetą.
Evika ir Deimantė tą pačią dieną nusprendė aplankyti dar ir vandens parką. Diena buvo labai karšta, todėl joms norėjosi atsivėsinti. Maltos vandens parke viskas panašiai kaip ir pas mus, tik vanduo labai druskingas.
Po pirmos savaitės mus lydinti mokytoja Diana išvyko į Lietuvą, tad Maltoje mus prižiūrėjo Mažeikių politechnikos mokyklos profesijos mokytoja Vilma Ramanauskienė, kuri buvo atlydėjusi kitą mokinių pagal pagal Erasmus+ programos asmenų mokymosi mobilumo tikslais projektą "Kompetencijų tobulinimas su Erasmus+" Nr. 2019-1-LT01-KA102-060213 grupę.
Prasidėjus naujai darbo savaitei, Maltoje jautėmės kaip vietinės gyventojos, žinojom žymiai daugiau, todėl jautėmės visiškai ramios. Savaitės pabaigoje merginos, kurios dirbome Simon Mamo įmonėje, nutarėme, kad po darbo vyksime pasidaryti tatuiruotę. Tatuiruočių salone buvo išpildyti mūsų norai, neslėpsime – skaudėjo.
Antrąjį savaitgalį pradėjome nuo ekskursijos autobusu po Maltos pietinę dalį. Ekskursija buvo labai įdomi, pamatėme, kaip tam tikri rajonai skiriasi savo architektūra, vaizdais ir pan. Iš autobuso išlipome prie paplūdimio, vieni mirkė kojas vandenyje, kiti tiesiog džiaugėsi vaizdu. Pabuvę paplūdimyje, keliavome toliau – prie nuostabios vietos, kuri vadinasi – Blue Grotto. Plaukdamos valtimi įvairiausias uolas pamatėme iš arčiau. Buvo nepakartojama ir gražu.
Sekmadienis taip pat buvo puikus. Vykome į senąją Maltos sostinę Mdiną. Vykome su gidu, todėl ekskursija buvo labai įdomi. Tą dieną taip pat aplankėme senovinius Maltos kankinimo kambarius. Jausmas buvo labai nemalonus, bet tai buvo senovės žmonių gyvenimo dalis.
Einant jau trečiajai savaitei, vieną dieną labai susimąsčiau apie vietą, kurioje buvome per ekskursiją, tai – Blue Grotto. Todėl ėmiausi iniciatyvos ir suorganizavau, kad po darbo vyksime ten. Kelionė buvo gana tolima, pūtė labai stiprus vėjas, tačiau tai nesugadino nuotaikos, bangos buvo įspūdingos, todėl ilgai sėdėjome ir grožėjomės jomis.
Pakutinę dieną Evika ir keli kitos grupės nariai išvažiavo į paplūdimį. Vanduo buvo labai šiltas ir sūrus, taip pat jame buvo labai lengva plūduriuoti, net vaikinas, kuris nemokėjo plaukti, sugebėjo laisvai išsilaikyti ant vandens.
Dienos bėgo labai greitai, žinojome, kad greitai reiks vykti namo. Įspūdžių turėjome labai daug.
Būdamos Maltoje, žinoma, nepamiršome ir Helovino šventės, tą vakarą pasidažėme truputį tamsiau ir išvykome į sostinę linksmai praleisti vakarą.
Paskutinį savaitgalį Evika aplankė Maltos nacionalinį akvariumą ir Maltos dailės muziejų. Abi vietos jai labai patiko.
Paskutinę darbo dieną Simon Mamo įmonėje padarėme paskutinius maketus, o pabaigusios net nenorėjome išeiti iš ofiso. Atsisveikinti su kolektyvu buvo labai sunku, nuoširdžiai padėkojome kolektyvui už suteiktą galimybę dirbti pas juos, už įgytą patirtį ir išvažiavome namo. Važiuodamos autobusu namo su merginomis aptarinėjome nuotykius darbe ir supratom, kaip greit prabėgo laikas. Atrodo, keturios savaitės labai trumpas laiko tarpas, tačiau gauta patirtis dirbant užsienyje neįkainojama. Džiaugiamės patekusios į šį projektą.
Paskutinę dieną Maltoje praleidome Modernaus meno muziejuje bei ėjome į siaubo filmą. Išėjusios iš filmo pastebėjome sieną, kuri buvo visa aprašinėta. Ant jos ir mes parašėme linkėjimus iš Lietuvos. Dar paskutinį kartą pasigrožėjome naktine Valeta, įmetėme į fontaną po monetą ir su ašaromis akyse išėjome į autobusų stotį.
Ši darbinė stažuotė Maltoje buvo nepakartojama, kitais metais būtinai dalyvausiu atrankoje vykti į naują stažuotę ir tikiuosi, kad pasiseks laimėti atranką.
Ši stažuotė padėjo įsigilinti į profesiją, kurios mokausi mokykloje, įgyti daugiau praktikos dirbant reklamos pramonėje. Susipažinome su nauja šalimi, jos kultūra ir istorija. Patobulinome savo anglų kalbos žinias, pabendravome su kitataučiais ir pamatėme viską iš arčiau. Išmokau geriau naudotis Photoshop’o programa bei įgavau daugiau pasitikėjimo savimi. Ši stažuotė buvo naudinga.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Erika Jonkutė, VR-78 gr. mokinė, projekto dalyvė